Guguta .

Descoperiți știrile de ultimă oră din Moldova pe cel mai bun agregator de știri! Cu noi, veți fi mereu la curent cu cele mai importante evenimente din țară și din lume. Știri verificate și actualizate în timp real, totul într-un singur loc. Nu ratați nimic - conectați-vă la agregatorul nostru de știri astăzi!

Luați legătura

Trei medalii de bronz pentru Moldova, cucerite la Campionatul European

Lotul național de sambo a cucerit trei medalii de bronz la Campionatul European, desfășurat în orașul Novi Sad, Serbia. Cu un anunț în acest sens au venit reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova.

"În cadrul Campionatului European de sambo, sportivele moldovene Sabina Artemciuc, Alina Burghelea și Irina Florea au reușit performanțe remarcabile, clasându-se pe locul trei în diferite categorii. Este un moment de mândrie pentru sportul din Republica Moldova, având în vedere că la competiție au participat 750 de luptători din 29 de țări."

@Guguta.com

Potrivit MEC, la categoria senioare, Sabina Artemciuc (65 kg) din Bender a completat podiumul, în concursul de combat sambo, transmite Știri.md.  Tot pe treapta a treia s-a clasat și Alina Burghelea din Călărași, doar că la categoria de vârstă tineret, iar Irina Florea din Edineț (50 kg) a reușit aceeași performanță la juniori. Republica Moldova a fost reprezentată la Campionatul European de sambo de 24 de sportivi. La competiția continentală au participat 750 de luptători din 29 de țări. Foto: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova