Guguta .

Descoperiți știrile de ultimă oră din Moldova pe cel mai bun agregator de știri! Cu noi, veți fi mereu la curent cu cele mai importante evenimente din țară și din lume. Știri verificate și actualizate în timp real, totul într-un singur loc. Nu ratați nimic - conectați-vă la agregatorul nostru de știri astăzi!

Luați legătura

Radu Albot a fost eliminat de la competiția din Lugano

Radu Albot și-a încheiat parcursul la competiția de categoria challenger, organizată în orașul elvețian Lugano. Tenismenul din Republica Moldova a pierdut în fața unui jucător aflat pe locul 379 mondial.

"Radu Albot, reprezentantul Republicii Moldova, a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului din Elveția, după un duel strâns cu jucătorul german Daniel Masur. În ciuda luptei punct cu punct, Albot a pierdut în tie-break în ambele seturi, încheind competiția cu o recompensă de 12 puncte în ierarhia mondială și un premiu bănesc de două mii de dolari."

@Guguta.com

În sferturile de finală ale turneului din Elveția, Radu Albot s-a duelat cu neamțul Daniel Masur, care s-a dovedit a fi un adversar mult prea puternic pentru jucătorul din Republica Moldova, transmite Știri.md cu referire la tvrmoldova.md.  În primul set s-a luptat punct în punct, iar sportivul de pe locul 379 mondial a făcut diferența la tie-break, cu rezultatul categoric de 7 la 0. Un scenariu similar a fost înregistrat și în actul secund, când Radu Albot a pierdut, din nou, la tie-break, cu rezultatul de 4 la 7. Astfel, reprezentantul Republicii Moldova a părăsit competiția de la Lugano. Pentru parcursul de la competiția de la Lugano, Albot a fost recompensat cu 12 puncte în ierarhia mondială și un premiu bănesc în valoare de două mii de dolari.