Guguta .

Descoperiți știrile de ultimă oră din Moldova pe cel mai bun agregator de știri! Cu noi, veți fi mereu la curent cu cele mai importante evenimente din țară și din lume. Știri verificate și actualizate în timp real, totul într-un singur loc. Nu ratați nimic - conectați-vă la agregatorul nostru de știri astăzi!

Luați legătura

LIVE: Natalia Barbu evoluează în prima semifinală la Eurovison 2024

La Malmö, Suedia, se aprind luminile pe scena primei semifinale a concursului Eurovision Song Contest 2024. În această seară se decide dacă interpreta Natalia Barbu, care a fost selectată să reprezinte R. Moldova, va ajunge în finală.

"Eurovision Song Contest 2024 se desfășoară la Malmö, Suedia, cu participarea a numeroase țări, inclusiv R. Moldova, care este reprezentată de interpreta Natalia Barbu. Decizia privind țara câștigătoare va fi luată prin votul publicului."

@Guguta.com

Decizia va fi luată prin votul publicului din statele participante în prima semifinală precum și din Marea Britanie, Suedia și Germania, transmite Știri.md cu referire la agora.md. Eurovision Song Contest 2024 se desfășoară la Malmö, Suedia, după ce anul trecut interpreta Loreen a câștigat competiția cu piesa „Tattoo”. Semifinalele au loc la 7 și 9 mai, iar țara câștigătoare va fi desemnată în cadrul finalei de pe 11 mai. În acest an, R. Moldova este reprezentată de interpreta Natalia Barbu. Aceasta va interpreta piesa In The Middle și va urca pe scena de la Malmo, sub numărul 11.  Anul trecut, Republica Moldova a fost reprezentată de Pasha Parfeni, care s-a clasat pe locul 18 în marea finală, cu piesa Soarele și Luna. Cel mai bun rezultat al Moldovei la Eurovision a fost în anul 2017, atunci când trupa SunStroke Project a obținut locul 3, cu piesa „Hey mamma”.