Guguta .

Descoperiți știrile de ultimă oră din Moldova pe cel mai bun agregator de știri! Cu noi, veți fi mereu la curent cu cele mai importante evenimente din țară și din lume. Știri verificate și actualizate în timp real, totul într-un singur loc. Nu ratați nimic - conectați-vă la agregatorul nostru de știri astăzi!

Luați legătura

Europenele de la Sofia: Elena Erighina a cucerit trei medalii de argint

Halterofila Elena Erighina a cucerit trei medalii de argint la Campionatul European de la Sofia în categoria de greutate 81 kg.

"Poloneza Weronika Zielinska-Stubinska a cucerit trei medalii de aur după ce a ridicat un total de 235 kg, cu un kilogram mai mult decât Elena Erighina. Totodată, Tudor Bratu s-a clasat pe locul 6 în categoria de greutate 102 kg, cu un total acumulat de 385 kg."

@Guguta.com

Ea a ridicat 103 kg la proba smuls și 131 kg la stilul aruncat, transmite Știri.md cu referire la IPN. Trei medalii de aur au fost obținute de poloneza Weronika Zielinska-Stubinska, cu 235 kg la total, cu unul mai mult decât Elena Erighina. Sora Elenei, Anastasia Cîlcic, s-a clasat pe locul 6 în aceeași categorie de greutate. La masculin, Tudor Bratu a evoluat în categoria de greutate 102 kg. El a acumulat 385 kg la total și s-a clasat pe locul 6.