Guguta .

Descoperiți știrile de ultimă oră din Moldova pe cel mai bun agregator de știri! Cu noi, veți fi mereu la curent cu cele mai importante evenimente din țară și din lume. Știri verificate și actualizate în timp real, totul într-un singur loc. Nu ratați nimic - conectați-vă la agregatorul nostru de știri astăzi!

Luați legătura

Campionatul Național de lupte: Doi carabinieri au înscris victorie

Mai mulți sportivi din cadrul Inspectoratului General de Carabinieri au înscris victorie la Campionatul Național de lupte.

"La Campionatul Național de Lupte Ediția 2024, caporalul Diaconu Vasile s-a impus în stil liber la categoria de 74 kg, urmat de locotenentul-major Donior Islamov în stilul greco-roman la 67 kg. Această competiție esențială serveste ca pregătire finală înainte de Campionatul European și turneele de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris."

@Guguta.com

La Campionatul Național de Seniori Lupte libere și Greco-Romane Ediția 2024, caporalul Diaconu Vasile, luptător de stil liber, s-a clasat pe locul întâi la categoria de 74 de kg.

De asemenea, locotenentul-major Donior Islamov, luptător de stil greco-roman, s-a clasat pe locul doi la categoria de 67 de kg.

Campionatul Național de lupte reprezintă cea mai importantă competiţie naţională pentru luptători. Este un ultim test pentru luptătorii noștri înaintea Campionatului European, care va avea loc în luna februarie la București, dar și pentru turneele de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris din vara acestui an.